Lucka 20

Nilgiri korakundah

Trevlig helg! 🌟 I lucka tjugo i Pekoes adventskalender finns Nilgiri Korakundah, ett smakrikt, fylligt och uppiggande svart te. Det hĂ€r har smak som rĂ€cker till Ă€ven med mjölk. AnvĂ€nd kokande vatten nĂ€r du brygger och ta en tesked till en mugg, eller fyra till en kanna pĂ„ en liter. LĂ„t dra i cirka fyra minuter.

Vid slutet av en brant, vindlande vÀg med ett fyrtiotal hÄrnÄlskurvor ligger tegÄrden Korakundah, pÄ cirka 2500 meters höjd, i Nilgiri-bergen i södra Indien. Den kallar sig sjÀlv den högsta belÀgna tegÄrden i vÀrlden. GÄrden Àr helt inriktad pÄ ekologisk odling och hÄllbart jordbruk och arbetar bland annat med olika komposteringsmetoder. De har ocksÄ en besÀttning med kor, för att kunna ta tillvara djurens gödsel.

Klimatet pÄ den höga höjden i Nilgiri-bergen Àr svalt och dimmigt och nÄgon enstaka gÄng kan det till och med snöa. Det gör att teplantorna vÀxer lÄngsamt och att de ger smakrika blad.

Är Korakundah i din smak?

Kundomdömen
4811 recensioner