Vietnam Lien Son FOP

Vietnam Lien Son FOP Lösvikt

300 recensioner

Från nordligaste Vietnam kommer detta goda, fylliga svarta te, plockat från vildväxande teträd.

En del av priset går tillbaka direkt till tearbetarna.

Prisintervall: 40 kr till 298 kr

Svart te
Smakstyrka

Märke KRAV-märkt EU-ekologiskt certifierat te

SE-EKO-03.
Jordbruk ej EU.

(300 kundrecensioner)

Fylligt svart te med en honungton i doften.

300 recensioner av Vietnam Lien Son FOP

4,8
Baserat på 300 recensioner
5 stjärnor
85
85%
4 stjärnor
12
12%
3 stjärnor
2
2%
2 stjärnor
0%
1 stjärna
0
0%
1-10 of 300 reviews
  1. Lite söt smak på drycken

  2. Någon nämnde honung och det förstår jag. Tycker också det finns spår av yunnan. Milt med mycket smak.

  3. Gör egen supergod kombucha. Köpt 2 olika sorter och kan inte bestämma mig för vilket som blir godast utan det blir varannan gång metoden

  4. En favorit som jag köpt flera gånger.

Lägg till en recension
Vietnam Lien Son FOP Vietnam Lien Son FOP
Omdöme*
0/5
* Omdöme är obligatoriskt
Din recension
* Recension är obligatoriskt
Namn
* Namn är obligatoriskt
Lägg till foton eller video till din recension

Artikelnr: vietnam-lien-son-fop - Behöver du hjälp? Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp. Lämna feedback

Categories: , , , , , ,

Tags: , ,

Teodling har gamla traditioner i Vietnam. Vårt te odlas av småbönder i de bergiga norra delarna av landet.  Det är gränstrakterna till den kinesiska provinsen Yunnan, och i det här området finns teplantans ursprungliga växtplatser. Ofta plockas bladen från gamla oklippta teträd.

Bergstrakterna i norra Vietnam hänger geografiskt ihop med Yunnan i Kina. Här är teets ursprungsområde, och här växer fortfarande teträd av de ursprungliga sorterna.

Kooperativ produktion

Lien Son FOP är plockat från vildväxande teträd i Yen Bai-provinsen i nordvästra Vietnam. Runt 400 familjer i fyra bergsbyar har slagit sig samman i kooperativet Van Chan Bio Farmers Club. Kooperativet är fairtrade-certifierat sedan 2007. Medlemmarna odlar kryddor som kanel och ingefära och plockar te i bergsskogarna som omger byarna. De vilda teträden blir upp till 8 meter höga och påminner en hel del om storvuxna äppelträd.

Omgivningarna är otillgängliga och svåra att ta sig fram i. Därför har man beslutat att använda fairtrade-premierna framförallt till att förbättra infrastrukturen genom att bygga vägar och broar.

Vietnam – ett teland

I Vietnam befinner sig produktionen av både grönt och svart te i kraftig tillväxt, just nu ligger man på plats fem i världen. En stor del av den gröna produktionen konsumeras inom landet. Mycket av det svarta teet är av lägre kvalitet (CTC) och exporteras som billigt bulkte för tepåsar till Mellanöstern och Södra Asien.

Kvalitetsproduktion i norr

Det klart lysande undantaget i fråga om svart te är teerna från de bergiga och otillgängliga områdena i norra Vietnam där det det växer vilda teträd, ofta mycket gamla. Där gör traktens etniska minoritetsfolk te av hög kvalitet, med drag av Assam-te, men där terroiren adderar unika aromer med bland annat söta honungstoner tillsammans med en touch av mynta.

Teodlingarna i Vietnam är ofta små, familjeägda jordbruk. Ibland har bönderna gått samman i kooperativ som hjälps åt med bearbetningen av bladen.


Vanliga frågor om te från Vietnam

Vad är Shan Tuyet?

Shan Tuyet, "snöte" är ett te från norra Vietnam, gjort av en ursprunglig variant av tebusken som heter Camellia sinensis var. shan. Bladen är täckta av vitta fjun, därav namnet Snöte.

Hur mycket te odlas i Vietnam?

Enligt statistik från FAO odlades 1 154 510 ton teblad i Vietnam 2024. Landet är världens femte största teproducent.

 

 

 

Kundomdömen
4898 recensioner