Georgien Imereti Traditional Gezruli

Georgien Imereti Traditional Gezruli Lösvikt

27 recensioner

Handgjort, spännande svart te från Velvet Tea, en liten producent i det höglänta området Imereti i Georgien.

Prisintervall: 65 kr till 497 kr

Svart te
Smakstyrka

Märke EU-ekologiskt certifierat te

SE-EKO-03.
Jordbruk ej EU.

(27 kundrecensioner)

Det här georgiska teet är mjukt och fylligt, med lite sötaktig, maltig doft.

27 recensioner av Georgien Imereti Traditional Gezruli

4,4
Baserat på 27 recensioner
5 stjärnor
59
59%
4 stjärnor
22
22%
3 stjärnor
18
18%
2 stjärnor
0%
1 stjärna
0%
1-10 of 27 reviews
  1. Koka 1/2-1liter vatten med kardemumma frön och en sked honung 10-12 minuter och låt kallna så har ni ett super gott is te

  2. Mjukt och lent i smaken men funkar ändå med vårt hårda vatten.

  3. Se ovan.

  4. Överraskar, lätt syrligt och aromatiskt.

  5. Lite blekt och smaklöst, blir bara bittert om det får dra längre.

Lägg till en recension
Georgien Imereti Traditional Gezruli Georgien Imereti Traditional Gezruli
Omdöme*
0/5
* Omdöme är obligatoriskt
Din recension
* Recension är obligatoriskt
Namn
* Namn är obligatoriskt
Lägg till foton eller video till din recension

Artikelnr: ceylon-idulgashinna-OP-1 - Behöver du hjälp? Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp. Lämna feedback

Categories: , , , ,

Tag:

Georgien var det stora telandet. När landet hörde till Sovjetunionen stod Georgien för majoriteten av det svarta te som fyllde tekopparna i det sovjetiska imperiet. Te var en mycket populär dryck, och ”ryskt te” var ofta odlat i Georgien. Landet på 1950-talet var världens fjärde största teproducent.

Efter Sovjetunionens sönderfall drabbades teodlingen hårt, både av interna oroligheter och korruption och att den sovjetiska marknaden försvann. Odlingarna övergavs, och det är först de senaste åren som de åter tagits i bruk. Att återta marken är ett hårt arbete, som innebär ätt manuellt rensa fram tebuskar och teträd som blivit övervuxna av ogräs och beskära ner tebuskarna till brukbart skick.

Det här teet är odlat av Velvet Tea Cooperative i byn Gezruli i regionen Imeretien i västra delen av centrala Georgien.

Kundomdömen
4933 recensioner