Long Jing Dragon Well Wuyuan Lösvikt
Long Jing är ett högklassigt kinesiskt te med långa tillplattade blad.
Ett väldoftande grönt te med lång eftersmak. Drick det gärna till maten!
KRAV-märkt från ett kooperativ i Wuyuan.
90 kr – 692 kr
Grönt te
Smakstyrka
SE-EKO-03.
Jordbruk ej EU.
Brygden är blekt gyllene till färgen och har en ren och lätt fruktig doft. Smaken påminner om vårens primörer med marina inslag. Lång och fräsch eftersmak.
3 recensioner av Long Jing Dragon Well Wuyuan
5 stjärnor | 100 | 100% |
4 stjärnor | 0% | |
3 stjärnor | 0% | |
2 stjärnor | 0% | |
1 stjärna | 0% |
Sorry, no reviews match your current selections

Artikelnr: mao-feng-supergreen-qingshan-1 - Behöver du hjälp? Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp. Lämna feedback
Categories: Grönt te, Ekologiskt te, Kina, KRAV-märkt te, Lösvikt
Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp.
Lämna feedback
Long Jing är ett av Kinas berömda teer och kanske det som kineserna själva anser vara det bästa. Long Jing betyder Dragon’s Well, Drakkällan. En annan transkribering är Lung Chin.
Denna Long Jing odlas av ett kooperativ i Wuyuan som varit certifierat sedan 2001. Klimatet i området är subtropiskt med kalla vintrar, heta somrar och rikligt med regn under våren och försommaren. Det är ett bergigt område med rik biologisk mångfald. Jordmånen är rödaktig lera.
Använd något svalare vatten när du brygger grönt te än svart te, ca 75° är bäst. Bladen kan bryggas flera gånger.
Ett välbalanserat Lung Ching!
Mycket gott te milt och smakrikt
Har inte prövat det ännu.