Teburk Assam Satrupa TGFOP1 CL Burk
Förpackningen innehåller 100 gram Assam Satrupa TGFOP1 CL. Assam är smakrikt te – ett klassiskt frukostte.
Förpackad i burk à 100 gram. Metallburken skyddar teet och gör att det håller länge. Burken är fri från bisfenol, klorbaserade plaster och SIN-ämnen. Ett litet steg mot en mer kemikaliefri vardag!
När burken är tom fyller du på med Assam Satrupa TGFOP1 i påse.
120 kr
Svart te
Smakstyrka
SE-EKO-03.
Jordbruk ej EU.
Mycket smak, men inte samma beska som man hittar i enklare Assam-teer. Visst kan man känna släktskapen med English Breakfast, men fylligheten är en annan här. Detta te är betydligt rundare och mjukare än de råa och sträva smaker som man ibland förknippar med Assam.
Tycker du om mjölk i teet är det här ett bra val för dig. Här lönar det sig också att laborera med mängd te och bryggtid för att få den balans mellan mjukhet och strävhet du vill ha.
4 recensioner av Teburk Assam Satrupa TGFOP1 CL
5 Stjärnor | 50% | |
4 Stjärnor | 50% | |
3 Stjärnor | 0% | |
2 Stjärnor | 0% | |
1 Stjärna | 0% |
Sorry, no reviews match your current selections
Endast inloggade kunder som köpt den här produkten får lämna en recension.
Artikelnr: teburk-assam-satrupa-tgfop1-cl - Behöver du hjälp? Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp. Lämna feedback
Categories: Assam, Ekologiskt te, Svart te, Indien, KRAV-märkt te, Teburkar, Svart te utan smaksättning
Tags: Nya teer, Starkt svart te, Starkt te, Svart te utan smaksättning
Nya betalningsmetoder kan bara läggas till vid utcheckningen. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp.
Lämna feedback
Tegården Satrupa ligger i östligaste delen av distriktet Assam, nära gränsen till Burma.
Karin S. (Verifierad köpare) –
Stefan (Verifierad köpare) –
Mats S. (Verifierad köpare) –
Gott morgon te !
Rikard (Verifierad köpare) –